Michálek duben 2018
Zimní akce

Zpravodajství

Na Maltu a do Londýna

Na Maltu a do Londýna
25. 9. 2015 12:12  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Učitelé i žáci Střední školy dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov se vzdělávají v angličtině. Škola se zapojila do projektu OP VK a získala dotaci na jazykové kurzy pro učitele a jazykově-poznávací pobyty pro žáky. V srpnu 2015 se 11 učitelů SŠDOS zúčastnilo zahraničního jazykového kurzu na Maltě v jazykové škole GATEWAY. Smyslem této aktivity bylo zlepšení jazykových kompetencí pedagogů. V listopadu 2015 se žáci zúčastní jazykově-vzdělávacího pobytu v Anglii, kde absolvují jazykovou výuku a seznámí se s významnými reáliemi v Londýně.

celý článek

Plánujeme rodinu. Zvládneme to finančně?

Plánujeme rodinu. Zvládneme to finančně?
25. 9. 2015 12:11  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Dobrý den, během dvou až tří let plánujeme založit rodinu. Na jaké příjmy a jaké výdaje se máme připravit? Narození dítěte je životní změna i po finanční stránce, a proto je dobré se na ní připravit. Průběh je zhruba následující: 6 až 8 týdnů před porodem odejdete na mateřskou dovolenou. Její výše se počítá stejně jako nemocenské dávky, tedy budete dostávat zhruba 70 % své původní hrubé mzdy. Zhruba v půl roku věku dítěte přejdete na rodičovskou dovolenou. Dle Vámi zvolené délky vychází její měsíční výše. Celkem máte nárok na 220 000 korun. Pokud budete rodičovskou čerpat například do - 3 let věku dítěte, vychází to na 7 300 korun měsíčně.

celý článek

Letošní Lyra s Voxelem a Pavlem Helanem

Letošní Lyra s Voxelem a Pavlem Helanem
25. 9. 2015 12:10  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Lyra - singing show vyhlašuje XVII. ročník pěvecké soutěže Lyra, která se uskuteční v sobotu 24. října 2015 v Orlovně v Rakšicích. Soutěže se mohou zúčastnit žáci základních i středních škol. Vystoupení budou hodnocena odbornou porotou v pěti kategoriích. Škola může nominovat do každé pěvecké kategorie maximálně dva žáky. Hosty Lyry a zároveň členy odborné poroty budou Voxel a Pavel Helan. Soutěž je přístupná pro širokou veřejnost. Účastníci soutěže si připraví libovolnou píseň.

celý článek

135. výročí SDH Miroslav

135. výročí SDH Miroslav
25. 9. 2015 12:09  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

V neděli 27. září proběhnou v Miroslavi oslavy 135. výročí založení SDH Miroslav a babské krojované hody. Pro návštěvníky slavnosti je připraven zajímavý program. Už v 8.30 hodin vyjde slavnostní průvod hasičů a krojovaných žen od hasičské zbrojnice do kostela sv. Petra a Pavla, kde bude od 9.00 hodin sloužit P. Pavel Merta slavnostní mši svatou. Po jejím skončení bude následovat kladení věnců k památníkům obětí válek před kulturním domem a předání hodového práva ženám. V 11.00 hodin začne v KD slavnostní schůze členů SDH.

celý článek

Sedmá Letní univerzita v Dukovanech má svého krále

Sedmá Letní univerzita v Dukovanech má svého krále
25. 9. 2015 12:08  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

/Dukovany/ O den dřív než žáci základních a středních škol zasedlo do lavic učebny Jaderné elektrárny Dukovany 32 studentů vysokých škol, aby na dvoutýdenní Letní univerzitě obohatili své znalosti o jaderné energetice. Akce, která probíhá v Dukovanech už sedmý rok, má velký ohlas. Zájem je každoročně velký, v letošním roce se vybíralo z více než 120 přihlášených. Všichni zájemci o účast projdou psychotesty, na základě kterých se vybírají účastníci. Letos dostalo příležitost 6 dívek a 26 chlapců. Všichni studenti předních vysokých škol, technických fakult. Zastoupeny byly školy z Brna, Prahy, Ostravy, Plzně, ale také z Opavy.

celý článek

Na zahradnické výstavě v Krumlově

Na zahradnické výstavě v Krumlově
25. 9. 2015 12:07  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Ve dnech 12.-15. září proběhla již 9. zahradnická výstava v galerii Knížecího domu v Moravském Krumlově. Organizovala ji Základní organizace Českého zahrádkářského svazu a květinářství Ludmily Dvořákové za finanční podpory města Moravský Krumlov. Výstava byla pojata jako ukázka toho, co vypěstovali zahrádkáři v našem regionu během vegetačního období. Ke zhlédnutí byla pestrá a vkusně sladěná aranžmá z řezaných a hrnkových květin a z přírodních materiálů. Výstavu doplňovaly fotografie rostlin Josefa Kristiána, které jsou v této době již „zkonzumovány“ nebo již odkvetly. Tradičně vystavovala paní Hana Klusáková svou nápaditou a precizně provedenou rukodělnou keramiku. Prezentovala se i profesionální zahradnictví.

celý článek

Divadelní soubor POHODA

Divadelní soubor POHODA
25. 9. 2015 12:06  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

V sobotu 3. října od 19 hodin bude opět v ivančickém kině Réna hostovat POHOřelický Divadelní Ansámbl POHODA. Připravili jsme pro diváky tentokrát komedii anglického autora Raye Cooneyho s názvem 1+1= 3. Jedná se o výbornou situační komedii, která obsahuje humorné scény a překvapivé zápletky. V hlavní roli vystupuje John Brown, londýnský taxikář, který „nedopatřením“ má dvě manželky a jen díky podrobnému harmonogramu vše zvládá bez problémů. Malá nehoda však změní Johnovi život a rozjíždí se na plné obrátky skvělá komedie.

celý článek

Zaniklé obce Skryje, Heřmanice a Lipňany

Zaniklé obce Skryje, Heřmanice a Lipňany
25. 9. 2015 12:04  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Cílem tohoto příspěvku je připomínka tří zaniklých obcí, jež potkal stejný osud - úplný zánik v důsledku výstavby jaderné elektrárny Dukovany - Skryjí, Heřmanic a Lipňan. Podobné nebezpečí hrozilo i Slavěticím, proto zde platil do roku 1989 zákaz výstavby. Intenzivní informační schůze probíhaly již od roku 1971, zánik vsí je uváděn letopočtem 1980. Je všeobecně známo, že v průběhu mnoha a mnoha generací lidská sídla vznikala a zanikala nebo se geograficky posouvala o určitý kus dál.

celý článek

Do kocperských schodů

Do kocperských schodů
25. 9. 2015 12:03  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Atletický klub Ivančice uspořádal v sobotu 19. září tradiční běh do „Kocperských“ schodů. Sto devět schodů, které vedou na staré sídliště, se stalo místem zkoušky fyzické zdatnosti a vůle. Za pěkného počasí běželo do schodů třicet šest chlapců, dívek, mužů a žen, kteří dosáhli dosud nejlepších výsledků. V kumulovaném pořadí uspěli hlavně mladí závodníci a byly vytvořeny nové rekordy.

celý článek

Masaryk Racing Days - podzimní cena

Masaryk Racing Days - podzimní cena
25. 9. 2015 12:03  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Finále letošního mezinárodního mistrovství ČR v okruhových závodech automobilů se konalo uplynulý víkend na Masarykově okruhu v Brně. V sobotním dopoledním sprintu D4 + D5, který se jel na 25 minut, zvítězil Aleš Jirásek s českým vozem Praga R1. Na druhém místě a třetím místě skončili Štefan Rosina a Michael Joos, kteří jeli s vozy BMW Z4 GT3 týmu Šenkýř Motorsport. Odpolední vytrvalostní závod se stal kořistí posádky Rosina, Jakubík, kteří startovali za Šenkýř Motorsport s vozem BMW. Tato dvojice ujela v hodinovém závodě 28 okruhů.

celý článek
TOPlist