Zimní akce

Zpravodajství

Ke změně příjmení nezletilého dítěte je třeba souhlas obou rodičů

Ke změně příjmení nezletilého dítěte je třeba souhlas obou rodičů
15. 1. 2016 11:23  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Dobrý den, moje bývalá manželka, která je znovu vdaná, mi před nedávnem sdělila, že by naše společná dcera chtěla, aby měla manželčino současné příjmení. Odůvodňuje to tím, že dcera chce, aby měla příjmení jako zbývající část rodiny, se kterou bydlí. Dle mého názoru je to spíše snaha manželky změnit příjmení dcery, než by to iniciovala sama dcera. Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli bývalá manželka bez mého souhlasu může tuto změnu provést, protože já s tím rozhodně nesouhlasím. S dcerou se vídám a mám s ní normální vztah. Děkuji za odpověď.

celý článek

Kraje dostanou tři miliardy. Opraví silnice

Kraje dostanou tři miliardy. Opraví silnice
15. 1. 2016 11:22  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Tři miliardy korun dostanou kraje ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic druhých a třetích tříd v roce 2016. „Pro jižní Moravu to znamená od letoška navíc cca 350 milionů korun na daňových výnosech a na opravy silnic navíc dalších cca 250 milionů korun. Co se týká konkrétní částky tří miliard korun, je to částka, kterou jsme dlouhodobě komunikovali s vládou. Kraje jsou připraveny ji přijmout a v letošním roce ji investovat do oprav krajských silnic. Zároveň chceme lepší koordinaci se státem, aby nedocházelo k tak svízelným situacím jako v loňském roce,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

celý článek

Nezájem mladých lidí chtějí změnit sami zemědělci

Nezájem mladých lidí chtějí změnit sami zemědělci
15. 1. 2016 11:21  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

/Nová Ves/ Nedostatek kvalifikované pracovní síly v zemědělství a také nezájem české veřejnosti o rozvoj zemědělství trápí zemědělce také v Nové Vsi u Ivančic. Připravili proto projekt pro základní školy v regionu, který má za cíl oslovit děti na základních školách a ukázat jim zemědělství jako perspektivní obor.

celý článek

Přebytek 200 milionů

Přebytek 200 milionů
15. 1. 2016 11:20  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Ještě před zpracováním účetní závěrky za rok 2015 je jasné, že Jihomoravský kraj hospodařil v uplynulém roce s přebytkem. A to za situace, kdy masivně investoval do oprav a rekonstrukcí silnic, škol, nemocnic a podporoval sport, integrovaný záchranný systém či spolky. „Jihomoravský kraj hospodařil v roce 2015 s přebytkem ve výši cca 200 milionů Kč. Tohoto výsledku jsme dosáhli především přeplněním rozpočtu příjmů ze sdílených daní, které jsou stěžejními příjmy kraje.

celý článek

Zaměstnanecký benefit – příspěvek na životní pojištění

Zaměstnanecký benefit – příspěvek na životní pojištění
15. 1. 2016 11:19  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Slyšel jsem, že došlo k nějakým změnám u investiční životního pojištění, které se týkají daní. Zaměstnavatel mi nabídl v rámci zaměstnaneckých benefitů příspěvek na investiční životní pojištění. Mám na to kývnout, je to pro mne výhodné? Ano, novela zákona o daních z příjmů zpřísnila daňové výhody životního pojištění. Nejedná se ovšem o nic světoborného, co by Vás jako zaměstnance poškodilo. Stát daňově nepodporuje ty smlouvy a ty klienty, kteří by ze smluv chtěli průběžně vybírat, a nespořili tak na své stáří.

celý článek

Informace pro sedmáky

Informace pro sedmáky
15. 1. 2016 11:18  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Proč podat přihlášku do šestiletého studijního oboru na Gymnáziu v Moravském Krumlově? V letošním školním roce ještě můžete skládat školní přijímací zkoušku podle známých pravidel stanovených školou, ne firmou Cermat či SCIO. O přijetí rozhodnou vaše výsledky ve škole, ne celostátní pořadí, které bude určovat percentil úspěšnosti (nejde o to, na kolik procent složíte zkoušku, ale v jakém pořadí se umístíte ve státní zkoušce mezi všemi žáky devátých tříd v republice).

celý článek

Otevřeno pro nové žáky

Otevřeno pro nové žáky
15. 1. 2016 11:17  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, příspěvková organizace pořádala dne 14. ledna 2016 pro zájemce o studium i širokou veřejnost Den otevřených dveří. Všichni měli možnost prohlédout si hlavní budovu školy v Moravském Krumlově, domov mládeže, budovu odloučeného pracoviště v Ivančicích i dílny odborného výcviku v Polánce. Právě do dílen odborného výcviku bylo v letošním školním roce investováno 33 milionů korun, za které byla postavena nová hala a pořízeno nejmodernější vybavení pro výuku oborů Mechanizace a služby, Obráběč kovů, Strojní mechanik a Karosář.

celý článek

Jaderný svět ke konci 2015

Jaderný svět ke konci 2015
15. 1. 2016 11:16  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Milí čtenáři Zrcadla, přeji vám do nového roku vše dobré, hlavně zdraví, veselou mysl, dobrou náladu a štěstí. I v roce 2016 vám chci dávat stručné informace o stavu jaderné energetiky v tuzemsku i v zahraničí. A jak vypadá situace na přelomu roku ve světě? V provozu je 442 jaderných energetických reaktorů, celková instalovaná kapacita je 382 454 MWe a 64 jaderných reaktorů je ve výstavbě.

celý článek

Poplatky za psy a odpad

Poplatky za psy a odpad
15. 1. 2016 11:15  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

V minulém vydání Zrcadla jsme chybně uvedli informace týkající se možností plateb poplatků ze psů a za komunální odpad. Níže uveřejňujeme upřesňující informace Městského úřadu Ivančice. Za nepřesnosti se omlouváme. Marek Pečer, šéfredaktor. Městský úřad Ivančice informuje, že od roku 2016 nebudou rozesílány složenky pro platbu níže uvedených poplatků. Čísla účtů a variabilní symboly se nemění.

celý článek

Živý betlém v Miroslavi

Živý betlém v Miroslavi
15. 1. 2016 11:14  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

V sobotu 26. prosince sehrály děti z Miroslavských Knínic a Miroslavi u vánočního stromu na náměstí Svobody živý betlém. Krásné představení o narození Ježíška s účinkujícími dva měsíce nacvičovala Radka Weissová. V betlémě se představilo 14 dětí. Na kytaru doprovázel Přemysl Forst. Vystoupení dětí sledovalo na 250 spokojených diváků. Lenka Šviřáková

celý článek
TOPlist