Michálek duben 2018
Zimní akce

Zpravodajství

150. výročí založení rolnické školy v Ivančicích

150. výročí založení rolnické školy v Ivančicích
26. 8. 2016 12:05  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Rolnická škola byla založena v roce 1866 okresním hospodářským sborem. Mezi historické podmínky vedoucí k založení a otevření zdejší školy patřil naprostý nedostatek přístupu ke vzdělání u venkovského lidu. Postupem času se škola zařadila mezi špičky zemědělského školství v republice. V roce 1998 došlo ke sloučení školy se Středním odborným učilištěm Ivančice a vzdělávací nabídka školy se rozšířila o další obory.

celý článek

Olympijské hry v předválečném Berlíně v roce 1936

Olympijské hry v předválečném Berlíně v roce 1936
26. 8. 2016 12:04  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Ve dnech 5. až 21. srpna 2016 se uskutečnily XXXI. olympijské hry v Rio de Janiero. Byla to sportovní událost za účasti většiny nejlepších sportovců světa... Před 80 lety, v roce 1936, se v Berlíně uskutečnily XI. olympijské hry. Adolf Hitler chtěl využít olympijské hry k velké propagaci nacionalistického hnutí v Německu, proto byly plně v režii fašistického Německa. Měla se zde projevit nadřazenost aríjské rasy, ale nejvýraznější osobností se stal černý americký atlet Jesse Ovens, který získal 4 zlaté medaile. To byla rána pro Hitlera, který Ovensovi odmítnul podat ruku.

celý článek

Dobrá věc pro Honzíka se podařila ...

Dobrá věc pro Honzíka se podařila ...
26. 8. 2016 12:03  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

V neděli 31. července se v Rakšicích ozývaly rytmy latinské i taneční hudby, byl slyšet dětský smích a dokonce i hromy letní bouřky. Od 14 hodin v areálu Orlovny Rakšice probíhala, za podpory města Moravský Krumlov, akce DEN V POHYBU pro Honzíka Novotného z Olbramovic, jejíž výtěžek putoval na chlapečkovu operaci, která mu pomůže v boji s dětskou mozkovou obrnou.

celý článek

Cyklostezka Miloše Musila má nový mobiliář

Cyklostezka Miloše Musila má nový mobiliář
26. 8. 2016 12:02  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Mezi městy Oslavany a Ivančice je vybudována, podél řeky Oslavy, nová cyklostezka. Dne 30. července proběhla, za hojné účasti cyklistických nadšenců z obou měst, slavnostní projížďka spojená se křtem nového mobiliáře. Start projížďky byl v Oslavanech na zámku. Jejím cílem byla svatojakupská pouť v Ivančicích. Od slavnostního otevření této komunikace, pojmenované po otci všech oslavanských cyklostezek, Miloši Musilovi, oslavanském místostarostovi, uplynul právě jeden rok. Již od samotného začátku byla hojně navštěvována milovníky pohybu všeho druhu. Už při uvedení této cyklostezky do provozu se ukázal jeden velký problém.

celý článek

MotoGP se jelo na vodě

MotoGP se jelo na vodě
26. 8. 2016 12:01  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Jedenáctým závodem pokračovalo MS silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně. Ve třídě Moto3 se divákům představili domácí jezdci Jakub Kornfeil a na divokou kartu startující Karel Hanika. V kategorii Moto2 startoval český tým Montáže Brož s australským jezdcem Anthonym Westem. Královská třída MotoGP se po odchodu Karla Abraháma odehrává bez české účasti. V sobotní kvalifikaci, která proběhla za krásného slunečného počasí, si ve třídě Moto3 vybojoval pole position Binder. Kornfeil si vyjel desáté a Hanika 13. místo na startu. Nejlepší startovní pozici pro nedělní závod ve třídě Moto2 získal Zarco. Kvalifikaci MotoGP ovládl Marquez před Lorenzem a Iannonem.

celý článek

Největší tuzemský festival

Největší tuzemský festival
29. 7. 2016 12:17  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Areál Vrabčí hájek v Moravském Krumlově bude 5. a 6. srpna hostit největší tuzemský festival world hudby a tance - DJEMBE MARATHON. Již pošesté! „Označení žánru world znamená tradiční, nebo chcete-li lidovou tvorbu z dané lokality, kterou interpeti prezentují dle místních zvyklostí na tradiční nástroje, nebo si ji pozmění dle své fantazie či momentální nálady. Třeba západoafrická hra na djembe má ale svá pevná pravidla a každý rytmus je určen k jiné příležitosti, ať už je to svatba, oslava jara, pohřeb, či modlitba za dobrou úrodu,“ popisuje Marek Pečer, který pro festival sestavuje program.

celý článek

Okurkový úvodník

Okurkový úvodník
29. 7. 2016 12:16  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Kde jsou ty blahé časy, kdy se letnímu období říkalo příznačně „okurková sezóna“. Nebývalo to jen proto, že by rostly okurky, ale byla slastná doba dovolených. Tu měli i politici a úředníci, tak se celkem nic nedělo a všechno se odkládalo na podzim. Možná to bylo také tím, že přes telefon a telegraf šly zprávy pomaleji než po internetu, a tak si páni redaktoři vymýšleli zprávy typu: „Krokodýl ve Vltavě“, či jiné senzace, které měly zaplnit prázdné stránky novin.

celý článek

Svazek mění své stanovy

Svazek mění své stanovy
29. 7. 2016 12:15  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice mění své stanovy. Ty zásadně ovlivní strukturu organizace. Nejvyšším orgánem zůstává i nadále valná hromada. Pětičlenné předsednictvo svazku bude nahrazeno šestičlennou správní radou. Nově vzniknou předsednictva provozu, která již v současné době neformálně fungují. Členové těchto předsednictev provozů budou tvořit správní radu. Kontrolní a revizní komise bude nahrazena dozorčí radou. Počet členů dozorčí rady bude snížen ze sedmi na pět.

celý článek

Zámeckou zahradu čekají investice: hřiště i biotop

Zámeckou zahradu čekají investice: hřiště i biotop
29. 7. 2016 12:14  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

/Oslavany/ Město Oslavany již řadu let opravuje zámek, který je v jeho majetku. Z objektu se stalo kulturní centrum, kde najdete muzeum s velmi hodnotnými sbírkami z oblasti hornictví, energetiky a činnosti hasičů. Provozují zde i svůj městský pivovar, kde vaří vynikající pivo. Zde se konají i známé Oslavanské historické slavnosti a řada koncertů. Nyní došlo i na zámeckou zahradu. Rada města Oslavan na svém zasedání schválila a objednala projekt celkového řešení.

celý článek

Mají nové osadní výbory

Mají nové osadní výbory
29. 7. 2016 12:13  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

/Ivančice/ Osadní výbor je speciální typ výboru zastupitelstva obce, iniciativní a kontrolní orgán zastupitelstva obce, který může zastupitelstvo obce zřídit pro její část. V Ivančicích byly zřízeny dva nové osadní výbory. Na novém a starém sídlišti. Zřízení této instituce umožňuje zákon o obcích. Osadní výbory mohou být zřizovány zastupitelstvem. Musí být složeny z občanů obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v její příslušné části. Počet členů osadního výboru určuje zastupitelstvo obce. Podle zákona musí mít nejméně tři členy. Nové dva osadní výbory vznikly na základě iniciativy občanů z nového sídliště.

celý článek
TOPlist