Michálek duben 2018
Zimní akce

Zpravodajství

Ve znamení burčáku

Ve znamení burčáku
7. 10. 2016 12:06  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Svatý Václav víno chrání, po něm přijde vinobraní. Tolik jedna z pranostik, která se pojí k tomuto českému světci. Je pravdou, že když se blíží jeho svátek, tak se sváží víno z vinic, sladký vinný pošt se pozvolna začíná v kádích měnit v lahodný burčák a nedočkavci se tísní kolem vinařství a vinoték. Právě v tomto ročním období se pořádají v řadě našich obcí a měst Svatováclavské trhy. Jeden z nich se ve dnech 23. a 24. září konal i ve staroslavném královském městě Ivančicích.

celý článek

Familyfriendlycommunity v Moravském Krumlově

Familyfriendlycommunity v Moravském Krumlově
7. 10. 2016 12:05  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Město Moravský Krumlov se v prosinci 2015 zapojilo do auditu familyfriendlycommunity (doslovně přeloženo jako „rodině-přátelská-obec“). Cílem auditu je vytvářet ve městě přívětivé prostředí pro rodiny, zapojit občany obce, naslouchat jejich potřebám a najít a realizovat vhodná prorodinná opatření, aby se ve městě rodiny cítily dobře, aby bylo k rodinám přátelské… Audit pochází z Rakouska, kde je realizován od roku 2006, v roce 2015 licenci k auditu převzal od rakouského vlastníka Jihomoravský kraj. a stal se tak národním realizátorem auditu. Do pilotní fáze projektu se mimo Moravského Krumlova zapojily ještě tato města a obce: Boskovice, Brno-sever, Hodonín, Moravany, Slavkov u Brna a Vilémovice.

celý článek

Vodní dílo Dalešice očima vodohospodáře

Vodní dílo Dalešice očima vodohospodáře
7. 10. 2016 12:04  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Šestnácté číslo současného ročníku Zrcadla datované 9. září připomíná článkem Jiřího Bezděka čtyřicáté výročí uvedení do provozu vodního díla Dalešice. Protože však přehrada je především vodním dílem, považuji za vhodné připomenout i její začlenění do vodohospodářského systému naší země. Záležitosti našeho vodního hospodářství se dostávají do popředí obecného zájmu zejména v souvislosti se současnými výkyvy klimatu, které se projevují mimo jiné zvýšenými teplotami a vláhovým deficitem.

celý článek

Pěvecká soutěž Lyra

Pěvecká soutěž Lyra
7. 10. 2016 12:03  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Před pěti lety, čistě náhodou přišel do rukou jedné geniální učitelky hudební výchovy na ZŠ Oslavany letáček o pěvěcké soutěži Lyra a přesně tímhle momentem pro mě začala nezapomenutelná jízda plná zábavy, nových přátel a nedocenitelných zkušeností.

celý článek

Mladí rybáři v Ivančicích

Mladí rybáři v Ivančicích
7. 10. 2016 12:02  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Ten, kdo má představu o rybáři jako tichém bláznu, který sedí podmračeně u řeky a čeká na to, až zabere ryba, se velmi mýlí. Rybářství je sport pro každou generaci. I pro tu nejmladší. Důkaz podal Moravský rybářský svaz, místní organizace Ivančice. Ptáte se jaký? Každého roku jeho členové pořádají „Dětský rybářský den“ na místním rybníku Pancíř II. Ten letošní se uskutečnil, za podpory MěÚ Ivančice, dne 24. září. Zúčastnilo se ho 30 dětí s věkovým průměrem 8,5 roku. Hodně štěstí při lovu popřáli osobně malým rybářům starosta Ivančic Milan Buček a místostarosta Jaroslav Sojka.

celý článek

Nový rekord žen na třicáté Ivančické hodinovce

Nový rekord žen na třicáté Ivančické hodinovce
7. 10. 2016 12:01  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Ve středu 28. září uspořádal Atletický klub Ivančice již třicátou hodinovku. Běhalo se jako vždy na městském stadionu Na Malovansku. Pořadatelé tentokrát zvolili start závodu na svátek sv. Václava, na jedenáctou hodinu. Současně s atlety pořádali ivančičtí fotbalisté turnaj přípravek, a tak rodiče malých fotbalistů a diváci se měli na co dívat. Účast na závodě byla dobrá a projevila se větší radost ze sportování u rekreačních závodníků než u zkušených matadorů, což je příslib do budoucna. Věříme, že akce se stane masovou, jak jsme byli zvyklí před léty.

celý článek

V nouzi stačí jen stisknout

V nouzi stačí jen stisknout
23. 9. 2016 12:21  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Jihomoravský kraj spustil novou mobilní aplikaci, která v případě ohrožení kontaktuje uživatelovy blízké. Navazuje tak na úspěšnou aplikaci „Záchranka“, která má k dnešnímu dni přes 220 tisíc registrovaných uživatelů a pomohla u stovek volání na linku 155. Nová aplikace s názvem „V bezpečí“ zastává osobního asistenta bezpečnosti. Umožňuje sdílet aktuální polohu s nastavenými kontakty v případě nouze. Simuluje příchozí hovor, nebo si uživatel může nastavit automatické odeslání polohy v daný čas.

celý článek

Vinohrady, vinohrady, ...

Vinohrady, vinohrady, ...
23. 9. 2016 12:20  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Přišel podzim. Doba, kdy si horké letní sluníčko obléká plášť z šedivých mraků, studený vítr začíná foukat ze strnišť a my začínáme měnit lehké letní oblečení za dlouhé kalhoty a bundy. Brambory jsou ve sklepě, švestky v bečce, moštovny pracují na plné obrátky. Připravujeme se pozvolna na zimu a po vzoru předků syslíme zásoby, abychom přežili studené období. Člověk v tuto dobu začíná prchat do tepla a hledá si nějakou přijatelnou zábavu.

celý článek

Zajištění výstavby 5. bloku

Zajištění výstavby 5. bloku
23. 9. 2016 12:19  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

V úterý 6. září se v Dukovanech konal kulatý stůl na téma Dodavatelské zajištění výstavby 5. bloku v JE Dukovany ve spolupráci s Rosatomem. Účastníci se snažili najít odpovědi na otázky možného zapojení českých firem do výstavby nových bloků v Dukovanech a také na to, čím se tyto firmy budou živit, než za 15 let začne výstavba v Česku. Podle Leoše Tomíčka z Rosatomu může být řešením rozšíření stávajících dodávek do elektráren stavěných Rosatomem v Rusku i v dalších zemích. Firmy diskutovaly také o financování nového jaderného zdroje.

celý článek

JM kraj startuje druhou výzvu pro výměnu kotlů

JM kraj startuje druhou výzvu pro výměnu kotlů
23. 9. 2016 12:18  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Čtyřicet milionů korun na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním. Jihomoravský kraj spouští 2. kolo přijímání žádostí. Krajská rada vyhlášení druhé výzvy schválila s tím, že přijímání žádostí začne 1. listopadu letošního roku od 10 hodin - opět elektronicky. Ukončení bude nejpozději 28. února 2017 o půlnoci, případně dříve, pokud dojde k vyčerpání alokovaných peněz. Lidé mohou žádat o dotaci na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za nový zdroj, tím může být tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva či plynový kondenzační kotel.

celý článek
TOPlist