Michálek březen 2019

Zpravodajství

Čtvrtý blok Jaderné elektrárny Dukovany opět vyrábí

Čtvrtý blok Jaderné elektrárny Dukovany opět vyrábí
29. 6. 2015 23:13  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Dnes v pondělí 29. 6. byla úspěšně ukončena neplánovaná odstávka 4. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, vyvolaná netěsností na potrubí. Oprava si vyžádala omezení výroby v délce 5,8 dnů. Během této doby se pracovníkům elektrárny podařilo odstranit netěsnost na napajecím potrubí k parogenerátoru PG 43 na sekundární straně. Netěsnost neměla vliv na zaměstnance ani na okolí elektrárny. Přifázování generátoru turbíny TG 41 proběhlo dnes v 0:21 hod. a TG 42 v 0:57 hod. Následující plánovaná odstávka v Jaderné elektrárně Dukovany proběhne na 1. RB od 29. 8. – 25. 10.

celý článek

Vinařský fond spolupracuje s krajem na novele trestního zákona proti pančování vína

Vinařský fond spolupracuje s krajem na novele trestního zákona proti pančování vína
29. 6. 2015 15:20  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Reagovat na problém pančování vína se rozhodl Jihomoravský kraj, který se snaží vyvolat širokou odbornou diskuzi. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek seznámil členy Rady Vinařského fondu v pondělí 29. června 2015 s informacemi o právní úpravě pančovaní vína ve vybraných státech Evropské unie, která se týká variant možné právní úpravy trestního postihu pančovaní vína v České republice. Hejtman připomněl záměr Jihomoravského kraje po široké odborné diskusi a snahu předložit cestou krajské zákonodárné iniciativy novelu trestního zákona reagující na problém pančovaní vína.

celý článek

Zámek k mání za 15 milionů

Zámek k mání za 15 milionů
26. 6. 2015 12:20  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

/Moravský Krumlov/ Zastupitelé města budou 7. července rozhodovat o tom, zda krumlovský zámek koupí od společnosti Incheba do vlastnictví města za cenu 15 milionů korun. Jak zámek smysluplně a hlavně ekonomicky využít? Hovoří se o zámeckém minipivovaru, restauraci, ubytování, welness, muzejní knihovně, depozitáři sbírek ministerstva kultury i kancelářích.

celý článek

Děkujeme, farmáři

Děkujeme, farmáři
26. 6. 2015 12:19  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Jsme národ trpělivý, pracovitý, s notnou dávkou optimismu a humoru. Občas sice trochu černého, ale rozhodně ne škodolibého. Není divu, že s těmito vlastnostmi jsme se stali národem zapálených zahrádkářů, ovocnářů a pěstitelů všeho možného. Protože jen lidé pracovití mohou obdělávat půdu, optimističtí do ní zasít semínka, trpěliví zbavovat zahradu škůdců i plevelů a nakonec s černým humorem poděkovat pěkně přírodě, že za ně úrodu předčasně sklidí.

celý článek

VIDA! může získat miliony a pořídit nové exponáty

VIDA! může získat miliony a pořídit nové exponáty
26. 6. 2015 12:18  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Patnáct milionů korun na rozšíření Moravian Science Centre Brno. Rada Jihomoravského kraje schválila materiál, kterým se kraj přihlásí do výzvy Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Oblíbené vědecké zábavní centrum VIDA!, které během půl roku navštívilo již sto tisíc lidí, se tak může dočkat dalších peněz. „Cílem projektu je zvýšení atraktivity a rozšíření aktivit centra. Ještě více se tak přiblíží věda a výzkum co nejširšímu počtu potenciálních zájemců, zejména dětem a mládeži školního věku. Vytvoříme tak podmínky pro růst počtu studentů a absolventů přírodovědných a technických oborů na našich středních odborných, vyšších odborných a vysokých školách,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

celý článek

Více peněz na koupaliště

Více peněz na koupaliště
26. 6. 2015 12:17  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

/Miroslav/ Rada města Miroslav schválila dodatek smlouvy s firmou K.S.H group, s r. o., Hostěradice. Jedná se o nutné vícepráce při stavební úpravě bývalého miroslavského koupaliště na víceúčelovou vodní nádrž, která v současné době probíhá. Předmětem dodatku smlouvy je provedení dodatečných stavebních prací v hodnotě cca 355 tisíc korun bez DPH. Rada města také rozhodla, že doporučuje použít k financování stavebních prací, které jsou nad rámec původního plánovaného rozpočtu, finanční prostředky, které byly původně určené v na stavbu kanalizace ulice Na Kopci. V této fázi se však jedná o návrh rady. o kterém musí rozhodnout na svém veřejném zasedání miroslavští zastupitelé.

celý článek

Kraj má vlastní včelnici. Med využije na propagaci

Kraj má vlastní včelnici. Med využije na propagaci
26. 6. 2015 12:16  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Tři úly se včelami letos, do budoucna až deset. Na střeše Krajského úřadu Jihomoravského kraje vyrostla v pátek 12. června včelnice. Jihomoravský kraj je první, který se rozhodl na návrh Augustina Uváčika, jenž v České republice zavádí způsob chovu včel na střechách budov, reagovat. A zlepší tím nejen životní prostředí v okruhu až pěti kilometrů. Druhotným efektem bude i výroba vlastního medu do dárkových balíčků Jihomoravského kraje.

celý článek

Chci, aby to mělo pravidla

Chci, aby to mělo pravidla
26. 6. 2015 12:15  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na dvě věci. Rozešla jsem se s přítelem a máme spolu dvě děti. Přítel se z mého bytu odstěhoval a nepravidelně si děti vyzvedává na odpoledne, jak mu to dovolí práce. Při těchto příležitostech mi dává občas peníze na děti, ale je to nepravidelné a dle uvážení přítele. Chtěla bych, aby to mělo nějaká pravidla. Na koho bych se měla obrátit? Také jsem přítele opakovaně žádala, aby si změnil trvalý pobyt, který má u mě v bytě, ale on mi tvrdí, že nemá kam. Jak bych měla postupovat v této věci? Děkuji.

celý článek

Investovat jednorázově nebo postupně?

Investovat jednorázově nebo postupně?
26. 6. 2015 12:14  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

Mám větší obnos peněz, nebudu je delší dobu potřebovat a chci je zhodnotit. Je lepší investovat jednorázově nebo postupně?- Je pravda, že při jednorázové investici riskujete špatné načasování, tedy že nakoupíte např. akciový fond těsně před poklesem trhů. Je tu však několik „ale“. Různé investice samozřejmě kolísají různě. Velice konzervativní fondy, např. ty krátkodobé dluhopisové, se zhodnocují podle téměř rovné čáry. Akcie naopak mohou celkem snadno za jediný měsíc vyrůst nebo klesnout i o 10 procent. Konzervativní investici tedy můžete s klidem provést jednorázově, jejím rozložením do více plateb během delší doby si většinou nijak nepomůžete.

celý článek

Zeptali jsme se: starosty Hlíny Miloše Dostalého

Zeptali jsme se: starosty Hlíny Miloše Dostalého
26. 6. 2015 12:13  |  Čtrnáctideník Zrcadlo

•• Pane Dostalý, starostou obce jste 13. rokem. Co Vás za tuto dobu nejvíce překvapilo? Pracovat ve funkci starosty na malé obci a ještě k tomu jako neuvolněný, tedy při zaměstnání, Vám přináší spoustu překvapení, protože stále jsou vydávány nové zákony, vyhlášky a nařízení, občané mají své dotazy a žádosti. A tak bych řekl, že nejvíce mě překvapilo, co vše by měl starosta vědět, znát a v čem všem se orientovat, aby svou funkci mohl vykonávat.

celý článek
TOPlist